Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jaki korektor wybrać do biura?

0
Jaki korektor wybrać do biura?

Popełnianie błędów jest niejako wpisane w naturę ludzką. I nie ma tu się co okłamywać - popełniamy ich całkiem sporo. Niektórych z nich nie da się naprawić albo wymaga to wiele pracy. Jednak są błędy, które można szybko naprawić i warto to robić, tym bardziej że są do tego narzędzia. Tu właśnie pojawiają się bohaterowie naszego artykułu, czyli korektory. Sama ich nazwa odnosi się przecież wprost do eliminowania błędów właśnie. Zatem czym są korektory i jakie ich rodzaje rozróżniamy?

Czym jest korektor?

Najprościej mówiąc, korektor biurowy możemy określić jako przyrząd piśmienniczy występujący w różnej postaci, którego używa się go do korygowania błędów w piśmie. Jedna z pierwszych jego form została wynaleziona w 1951 przez amerykańską maszynistkę Bettę Nesmith Graham. Kiedy pracowała jako sekretarka, zaczęła mieć problem z nowymi elektrycznymi maszynami do pisania, które produkowały tekst nie dający się usunąć biurową gumką. Wobec braku możliwości efektywnego poprawiania błędów w tekstach, zaczęła eksperymentować w celu uzyskania skutecznego sposobu na to, aby błędnie napisany tekst dało się jednak poprawić. Inspiracją stali się dla niej malarze malujący okna. Zamiast szukać środka, który usunie tusz, postanowiła stworzyć korektor, który będzie maskować stary tekst. Okazało się to być strzałem w dziesiątkę. Wynalazek swój nazwała “Mistake Out”. W końcu pani Graham założyła firmę “Liquid Paper” specjalizującą się właśnie w produkcji i sprzedaży korektorów. Co ciekawe, początkowo sprzedawała ich jedynie sto sztuk miesięcznie, jednak w końcu wynalazek, który dziś znamy pod nazwą korektor, przyjął się na tyle, że w 1979 roku Betta sprzedała swoją firmę koncernowi Gillette Corporation za zawrotną kwotę 47,5 miliona dolarów. Dziś korektory używane są powszechnie, a my mamy do wyboru ich kilka rodzajów.

Korektor w płynie

Korektory w płynie to korektory w małych buteleczkach, przeważnie o pojemności 20ml, które rozprowadza się specjalnym aplikatorem pędzelkowym lub gąbkowym umieszczonym na spodzie nakrętki. W zasadzie są przeznaczone do korygowania dosyć dużych powierzchni. Ich główną zaletą w porównaniu do innych rozwiązań korekcyjnych jest cena. Są wykonane na bazie rozpuszczalnika, który możemy dokupić, aby poprawić konsystencję, jeżeli z upływem czasu płyn korygujący ulegnie nadmiernemu zgęstnieniu. W wersji ekologicznej produkowane są na bazie wody. Niektóre korektory w płynie mają umieszczoną w pojemniczku kulkę, służącą do lepszego wymieszania zawartości. Jest to o tyle istotne, że w przypadku korektorów w płynie nie można dopuścić do zaschnięcia samego płynu, ale także pędzelka lub gąbeczki.

Korektory w pisaku

Korektory w pisaku lub w piórze sprawdzają się przede wszystkim przy korygowaniu małych znaków, linii i oczywiście tekstu. O ile buteleczki korektorów z pędzelkiem lub gąbką mają zwykle pojemność 20ml oraz podobne rozmiary, to korektory pisakowe charakteryzuje duża różnorodność kształtów i rozmiarów. Końcówki korektorów pisakowych są najczęściej wykonane z metalu i zabezpieczane skuwką lub mają automatycznie chowany korektorowy wkład. Bardzo ważne jest, aby w korektorach tego typu system podający płyn na końcówkę nie zatykał się. W wymieszaniu cieczy w obudowie pomocna jest kulka, a dozowanie opornej cieczy korekcyjnej można wymusić poprzez nacisk na elastyczną obudowę. Ogólnie mówiąc, dobry korektor w pisaku powinien charakteryzować się systemem dozującym płyn równomiernie i do ostatniej kropli.

Korektor w taśmie

Wspomniane wyżej rodzaje korektorów mają to do siebie, że po zamazaniu tekstu trzeba odczekać chwilę, zanim będzie można coś napisać na korygowanym miejscu. Korektory taśmowe kryją „na sucho”, więc problem straconego czasu nie istnieje, gdyż pisać po nich możemy natychmiast. Można zatem wskazać, że są dedykowane do tekstu drukowanego, jak i pisma odręcznego. Zasada działania tego rodzaju korektora opiera się na równomiernym nałożeniu taśmy, która przylega do kartki i – co ważne - gwarantuje prawie w 100%, że zakryty tekst nie będzie przebijał. Sama taśma ze względu na jej szerokość, dzieli się na wąską (od 4 przez 4,2 do 5 mm) oraz szeroką (8,4 mm – przydatną zwłaszcza do korekcji pisma odręcznego).

Co wybrać?

Wymieniliśmy tu 3 główne rodzaje korektorów. Oczywiście na rynku można spotkać także dosyć ciekawe rozwiązania hybrydowe, jak korektory pisakowo-pędzelkowe, pędzelkowo-taśmowe, a nawet korektor z gumką w jednej obudowie. Zatem wybór mamy ogromny. Możemy dobrać korektor, który będzie odpowiadał nam najbardziej jakością krycia, obudową oraz kształtem. Sami też wiemy, ile i jak często popełniamy błędy. Pamiętajmy też, że korektor w ostateczności zawsze może nam posłużyć po prostu jako biały marker.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl