Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jakie są różnice między farbami plakatowymi a akwarelowymi?

0
Jakie są różnice między farbami plakatowymi a akwarelowymi?

Farby to kluczowy element szkolnej wyprawki. Zajęcia plastyczne na lekcjach czy kreatywne zabawy edukacyjne na świetlicy i w domu wymagają zaopatrzenia dzieci w tego rodzaju akcesoria. Malowanie jest nie tylko frajdą dla maluchów, ale także doskonałym sposobem na rozwijanie dziecięcych umiejętności, pobudzanie kreatywności czy zaszczepianie pasji do sztuki.  Zabawy z farbami to także świetny pomysł na spędzenie wspólnego czasu z rodzicami. W sklepach z artykułami kreślarskimi i plastycznymi można znaleźć wiele rodzajów farb, które różnią się formą i zastosowaniami. Wśród najpopularniejszych z nich wymienia się farby plakatowe i akwarelowe. Warto poznać różnice między nimi i dowiedzieć się, do czego mogą być wykorzystywane. 

Czym różnią się farby plakatowe od akwarelowych?

Farby plakatowe wyróżniają się intensywnością barw oraz półpłynną konsystencją. Ich wykorzystywanie nie oznacza konieczności używania wody do rozcieńczania kolorów, ale jej nie wyklucza. Jedna nałożona warstwa doskonale kryje, sprawiając, że elementy są wyraziste i odpowiednio nasycone. Farby plakatowe nie są toksyczne, dlatego rekomendowane są do pracy z dziećmi. Nie wywołują też alergii. Ponadto łatwo się zmywają i szybko schną, pozostawiając matowe wykończenie. Mogą być wykorzystywane do malowania na papierze, drewnie lub szkle. Najczęściej sprzedawane są w tubkach lub małych, plastikowych pojemniczkach po kilka sztuk w zestawie. Dzięki temu łatwo można dozować ich ilość, a ich przechowywanie nie jest wymagające. Wystarczy je dobre zakręcić i odłożyć w suche miejsce.

Farby akwarelowe z kolei charakteryzują się tym, że do ich użycia niezbędna jest woda. Występują one w postaci twardych kapsułek umieszczonych w jednej, większej palecie. Aby przenieść kolor z paletki na papier lub płótno trzeba zamoczyć pędzel  w wodzie, która rozcieńczy barwnik. Farby akwarelowe w przeciwieństwie do farb plakatowych nie wyróżniają się intensywnością barw. Kolory są stonowane, niemal półprzezroczyste. Tworzone przy ich pomocy obrazy często sprawiają wrażenie rozmytych i niedokończonych. Częściej sięgają po nie starsze dzieci lub osoby, które posiadają już pewne umiejętności plastyczne. Mianowicie ich użycie wymaga większej precyzji oraz cierpliwości. Akwarele dłużej też schną i nierzadko wymagają nakładania dodatkowych warstw po wyschnięciu.

Farby plakatowe czy akwarele – które wybrać dla swojego dziecka?

Zarówno farby plakatowe, jak i akwarelowe mogą być stosowane przez dzieci. Barwniki te nie są toksyczne i nie powodują podrażnień w kontakcie ze skórą. Wybór odpowiedniego rodzaju farby może być jednak uzależniony od wieku dziecka. Mianowicie młodszym dzieciom, które jeszcze nie do końca panują nad swoimi ruchami, dopiero stopniowo nabywając nowe umiejętności, znacznie lepiej do gustu przypadną farby plakatowe, które mają żywe kolory i są proste w użyciu. Farby akwarelowe natomiast ze względu na swoją specyfikę bardziej odpowiadają osobom, które lubią eksperymentować, tworząc nieoczywiste, impresjonistyczne dzieła. Są też chętniej wybierane przez osoby, które mają już pewne doświadczenia z malarstwem i wiedzą, jakich proporcji wody i farby używać, by uzyskać pożądany efekt.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl