
Piórnik to przybór szkolny, który pełni szczególną rolę. Mieści on wszystkie inne przybory i zapewnia im bezpieczne przechowywanie i transport. Z tego względu ważne jest, aby piórnik był przede wszystkim dostosowany do potrzeb dziecka pod względem wielkości. Musi on pomieścić w sobie całe wyposażenie. Miejsca w nim nie może zatem na pewno zabraknąć. A co w sytuacji, jeśli zostaje go za dużo? Do tego też lepiej nie dopuszczać, gdyż w piórniku, w którym jest za dużo miejsca, przybory mogą się telepać i niszczyć. Może dochodzić na przykład do łamania się kredek i ołówków, o ile nie przytwierdzi się ich na specjalnych gumkach, bo do wyboru są również piórniki z takim rozwiązaniem.
Rodzaje piórników
Ogólnie rzecz biorąc, piórniki można podzielić na dwie szerokie grupy. Jedna z nich to piórniki o podłużnych kształtach, które nazywa się tubami lub jamnikami, a druga grupa to piórniki rozkładane. Pierwsze z nich mają zazwyczaj bardzo prostą konstrukcję i są najbardziej podstawowym wyborem, jeśli chodzi o piórniki szkolne. Otwierają się one najczęściej na zamek błyskawiczny i wykonane są z miękkich materiałów (na początku użytkowania mogą być jeszcze lekko usztywnione, ale potem miękną). W piórnikach o charakterze tub nie ma przegródek dla konkretnego rodzaju przyborów. Wszystkie akcesoria – pióra, linijki, gumki, temperówki – wrzuca się w nich do jednej przegródki. Z jednej strony jest to rozwiązanie wygodne z uwagi na pakowanie, ale może ono również stwarzać pewną niedogodność przy wyjmowaniu przyborów. Niedogodność tą eliminuje posiadanie piórnika rozkładanego. Jest on zazwyczaj usztywniony i w swoim charakterze zupełnie różni się od piórnika w kształcie tuby. Zamiast jednej dużej saszetki posiada przegródki i gumki, które umożliwiają umocowanie konkretnych przedmiotów. Czasem piórniki rozkładane, aby pomieścić więcej akcesoriów, są kilkuwarstwowe. Ze względu na to, iż w piórnikach rozkładanych wszystko znajduje się na swoim miejscu, przybory te już od najmłodszych lat uczą dzieci porządku. Mogą być one jednak nieco droższe od piórników w kształcie tuby i zajmować więcej miejsca.
Podsumowując, każdy typ piórnika ma swoje wady i zalety. Żaden z nich nie jest rozwiązaniem idealnym, ale żaden nie jest też rozwiązaniem złym. Być może dobrym pomysłem jest kupno obu typów piórnika po to, by zobaczyć, który będzie bardziej odpowiadał dziecku.