Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak bawić się z dzieckiem plasteliną?

0
Jak bawić się z dzieckiem plasteliną?

Wybierając plastelinę do zabawy, zwróćmy uwagę, żeby miała żywe kolory, co pobudzi wyobraźnię oraz miękka, żeby mogła się rozcierać. Sklep SAP poleca bardzo dobrej jakości materiały plastyczne firmy Astra. Nie ma znaczenia czy będzie lepić, wyklejać, ugniatać plastelinę, za każdym razem ćwiczy palce, rozwija sprawność manualną. Do 3. roku życia dziecko wykorzystuje dwie dłonie do wszystkich czynności i dzięki temu współpracują obie półkule.

Motorykę małą rozwija zabawa z plasteliną przydatna w nauce pisania, ale jednocześnie rozwija symboliczne myślenie, osoby takie są bardziej uzdolnione w dziedzinie matematyki.

Badania naukowe potwierdzają, że już półtoraroczne dziecko może bawić się plastelina lub modelina. Ćwiczy ruchy nadgarstka, przedramienia i ramienia, doskonali napinanie mięśni.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele pożytku, może być z zabawy z plasteliny. Ugniatając plastelinę,  pracują paluszki, ale jednocześnie rusza się język, dziecko nieświadomie wykonuje ćwiczenia logopedyczne, może to uchronić przed wadami wymowy.

Dziecko może bawić się ciastoliną, modeliną czy plastelina, zawsze pod kontrolą kogoś dorosłego. Nie każde dziecko radzi sobie z plasteliną, gdyż jest twardsza, dla niektórych lepsza jest modelina lub ciastolina. Ciastolina ma to do siebie, że szybko wysycha, dlatego warto pamiętać o jej zabezpieczeniu. Warto wykorzystać masę solną też świetnie nadaje się do pracy z maluszkiem.

Korzyści z zabawy plasteliną

Zabawy z plasteliną przynoszą same korzyści, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, kształtują koncentracje oraz doskonalą sprawność manualna, a przy tym sprawiają dużo radości. Tworząc figury przestrzenne w postaci ludzików lub Innych stworków, rozwija umiejętności matematyczne. Najczęściej dziecko tworząc z plasteliny, wykorzystuje obie dłonie, a co za tym idzie, pobudza dwie półkule mózgowe. Lewa półkula odpowiedzialna jest za rozwój logicznego myślenia, mówienie, pisanie, natomiast prawa za wyobraźnię przestrzenną, emocjonalność. Badania wykazują, że obie półkule ze sobą współpracują, niemniej jednak  każdy człowiek ma bardziej rozwiniętą jedną z półkul. Dlatego osoby z rozwiniętą półkulą lewą lubią porządek, punktualność i są uzdolnione w przedmiotach ścisłych. Osoby, u których dominuje półkula prawa, wykazują zdolności artystyczne, uwielbiają muzykę i taniec oraz przedmioty humanistyczne.   

U niektórych dzieci występuje zaburzenie lateralizacji inaczej asymetrii czynnościowej, wynika ona z różnic w funkcjonowaniu dwóch półkul mózgowych, w zależności od dominacji prawej lub lewej.  Ważne jest, żeby nie narzucać dziecku, którą rączką ma chwytać, gdyż może to zaburzyć kształtowanie się półkul.

Sprawność ruchowa jest to motoryka, wyróżniamy mała i dużą. Motoryka duża jest odpowiedzialna za sprawność fizyczną, czyli koordynację wzrokowo-ruchową, którą rozwiniemy poprzez skakanie i bieganie lub grę w piłkę, natomiast mała odpowiada za sprawność dłoni i palców, która możemy rozwinąć poprzez lepienie z plasteliny, malowanie lub rysowanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl