Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Czym się kierować wybierając plecak do szkoły?

0
szkolny plecak

Wakacje nie trwają wiecznie, początek roku zbliża się wielkimi krokami, pora jeszcze przed szałem szkolnych zakupów rozejrzeć się za podstawą wyposażenia każdego ucznia, a już z pewnością pierwszoklasisty. Dziś pomożemy znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zakupić dobry plecak do szkoły, aby z jednej strony był bezpieczny, a z drugiej strony kosztował rozsądne pieniądze.

W plecaku liczy się oparcie kręgosłupa

Kupując plecak do szkoły, jednym z częstych błędów popełnianych przez rodziców, jest pozostawienie im wyboru modelu plecaka, Niestety sprowadza się to do tego, że dzieci, wybierają intuicyjnie ten, który im się podoba (z najfajniejszym motywem), a nie ten, który jest dla nich dobry. W przypadku zakupu plecaka prosimy, rekomendujemy bądź jeśli ktoś woli narzucamy by to opiekun, rodzic wziął na siebie odpowiedzialność za zdrowie dziecka i wybrał plecak nie po cenie, kolorze, ale po jego funkcjonalności.

Plecak funkcjonalny, praktyczny to przede wszystkim plecak zdrowy. Taki plecak będzie miał takie cechy jak:

 • profilowane plecy,
 • siateczka transmisyjna, wyściółka odprowadzająca pot na zewnątrz na plecach,
 • profilowane szelki z regulacją długości i ściągaczem szelek,
 • organizer – kieszenie wewnętrzne,
 • pas zwężający plecak,
 • kieszonki boczne,
 • kieszonkę na dokumenty,
 • elementy odblaskowe,
 • będzie impregnowany zewnętrznie (zwiększona ochrona przed zamoczeniem),
 • będzie mieć dobrej jakości zamki błyskawiczne,
 • podwójne szwy najlepiej laminowane.

Jak widać, istnieje spora ilość parametrów, jakie musimy rozważyć, czy też odrzucić wybierając plecak na potrzeby szkolne. Jest to o tyle istotne, że niekiedy sprzedawcy błędnie wszystkie plecaki o pojemności 20-25 l wrzucają w kategorie plecaków miejskich, bądź szkolnych, co osoby spoza branży może dość mocno wprowadzić w błąd.

Plecaki turystyczne, zwane wycieczkowymi nie do końca sprawdzą się w szkole. Ich cel z założenia jest zupełnie inny, mają inny kształt, nie mają zwykle usztywnionej konstrukcji chroniących zeszyty i książki przed zaginaniem rogów, nie jest też możliwe intuicyjne rozplanowanie zawartości plecaka – mają mniejszą ilość komór wewnętrznych.

Czym kierować się przy zakupie plecaka do szkoły?

Chcąc zakupić dobry plecak do szkoły, trzeba wziąć pod uwagę wzrost dziecka, jego wagę, długość pleców i przeznaczenie plecaka. W zależności od tego, jakie codziennie przedmioty będzie trzeba nosić do szkoły, jedne konstrukcje plecaków wyprą drugie, ułatwiając wybór pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami.

Kupując plecak, patrzmy nie tylko na budowę systemu nośnego plecaka (jego profilowany tył), ale i na wagę pustego plecaka. Na rynku są modele, które bez żadnej książeczki, zeszytu czy piórnika ważą ponad 2 kg i są określane mianem plecaków np. dla pierwszoklasisty. Zbytnio obciążony plecak wpływa na zmniejszenie pojemności płuc (niedotlenienie dziecka, trudności ze skupieniem uwagi, rozdrażnienie), a także przeciążenie stawów kolanowych, bioder, czy też stóp. Dobry tornister, plecak powinien być lekki długością sięgać lekko (5-10 cm) poniżej linii talii od dołu i linii ramion od góry. Nie kupujmy plecaka na zapas ani z przesadną ilością dodatków zwiększających jego wagę. Dobrze dobrany plecak zapewni prawidłowy rozwój dziecka i sprawi, że nauka, chodzenie do szkoły będzie dla niego przyjemnością.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl