Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Czym jest twardość ołówka?

0
Czym jest twardość ołówka?

Dziś ołówki upowszechniły się już tak bardzo, że znaleźć je można w każdym domu, a ich użyteczność wykorzystywana jest nie tylko w sztuce, ale nawet w przemyśle czy pracach budowlanych. Innymi słowy, ciężko wyobrazić sobie życie bez tego małego przedmiotu, jakim jest ołówek. Jednak, aby naprawdę dobrze wykorzystać jego możliwości i zalety, warto poznać skalę jego twardości i dowiedzieć się, czym w ogóle ta twardość jest. Przyjrzyjmy się zatem przez chwilę temu tematowi.

Twardość ołówka - czym jest i skąd się bierze?

Aby dobrze zrozumieć, czym jest twardość ołówka, trzeba przypomnieć z czego ołówek jest wykonany. Mowa oczywiście nie o jego drewnianej “obudowie” ale o tym, co najważniejsze, czyli elemencie piszącym. Wkłady do ołówków mające formę cieniutkich prętów wykonywane są z grafitu oraz kaolinu, czyli glinki porcelanowej. Podczas pisania grafit ściera się pozostawiając cienką warstwę na powierzchni, po której piszemy lub rysujemy. Ale gdzie tu twardość samego ołówka? Otóż twardość oraz odcień ołówka uzależniony jest właśnie od proporcji pomiędzy wspomnianym grafitem a kaolinem z nim zmieszanym. Zasada jest taka, że im więcej wkład zawiera grafitu, tym ciemniejszy oraz bardziej miękki jest ołówek. Natomiast większa ilość kaolinu sprawia, że ołówek jest twardszy, a przy tym jaśniejszy.

Twardość ołówka - podział i jego historia

Wiemy już od czego zależy twardość ołówka, ale teraz skąd mamy wiedzieć, jaka ona jest w konkretnym ołówku, który zamierzamy nabyć? Otóż twardość ołówków jest odpowiednio oznaczana, aby ułatwić dobór odpowiedniego dla nas narzędzia. Ołówki, biorąc pod uwagę ich twardość, można podzielić ze względu na zastosowanie. I tak ołówki twarde i bardzo twarde znajdują zastosowanie w rysunkach technicznych, a oznaczane są literą „H”. Natomiast ołówki miękkie, które oznacza się literą „B”, przeznaczone są do rysunku artystycznego. Między tymi dwoma rodzajami ołówków znajdują się jeszcze ołówki o twardości pośredniej oznaczone symbolami „HB” i „F” a używane są głównie do pisania, a przynajmniej takie jest ich główne przeznaczenie. Mówiąc o twardości ołówków, zaznaczyć trzeba, że obecnie istnieje 20 różnych stopni twardości ołówków artystycznych, czyli ołówków wyższej klasy. Są to ołówki oznaczane symbolami: EE, 12B, 9B, 8B, 7B, 6B, 5B, 4B, 3B, 2B, B, HB, F, H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H. Występują również 4 stopnie twardości ołówków zwykłych, gdzie przyjęło się, że ołówek numer 1 odpowiada ołówkowi miękkiemu 2B, ołówek numer 2 – HB, numer 3 – twardemu H, natomiast ołówek oznaczany numerem 4 – 3H.

Ciekawa jest także sama historia symboli oznaczających twardość ołówków. Okazuje się, że samo pojęcie i klasyfikację twardości ołówka wprowadziła około 200 lat temu firma “Koh-i-noor" z siedzibą w Czeskich Budziejowicach, produkująca artykuły piśmienne. To właśnie ta firma w roku 1802 opatentowała właśnie znany do dziś wkład do ołówków, zrobiony ze spieku mieszaniny glinki kaolinowej i grafitu oraz produkuje najsławniejszy na świecie “żółty ołówek”, czyli model Koh-i-noor Hardmuth 1500. Same symbole do klasyfikacji twardości ołówków związane są z firma “Koh-i-noor". I tak ołówki twarde swoje oznaczenie w postaci litery “H” wzięły od nazwiska założycieli tej firmy, czyli Hardmuth. Symbol “B”, jaki mają ołówki miękkie, zaczerpnięto z siedziby firmy znajdującej się w Budziejowicach. Natomiast ołówki pośrednie oznaczone są literą “F” od imienia pomysłodawcy gradacji ołówków Franza Hardmutha.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl